اپوزیسیون سوریه: حمله شیمیایی اخیر پاسخ انتقام‌جویانه اسد بود

017043008 30300 اپوزیسیون سوریه: حمله شیمیایی اخیر پاسخ انتقام‌جویانه اسد بود

به گزارش دویچه وله فارسی جامعه جهانی همچنان در تلاش برای شفاف‌سازی پیرامون حمله شیمیایی در حومه دمشق است. شورشیان سوری این حمله را واکنش انتقامی‌ اسد به زخمی شدن یک فرمانده نظامی می‌دانند.

به گزارش رادیو بین المللی فرانسه جمهوری اسلامی ایران، متحد اصلی بشار اسد در منطقه خاورمیانه، برای اولین بار از زبان رییس جمهورش، حسن روحانی، به کاربرد سلاح شیمیایی در سوریه اذعان کرد. این در حالی است که سخنگوی وزارت امورخارجه ایران، با نسبت دادن حملات شیمیایی به مخالفان بشار اسد، نسبت به هرگونه مداخله نظامی در سوریه هشدار داد.

سازمان ملل، نهادهای حقوق بشری، گروه‌های مخالف اسد و کشورهای مختلف، همچنان در پی تحقیق و روشنگری پیرامون حمله شیمیایی در حوالی دمشق هستند که روز چهارشنبه (۲۱ اوت/۳۰ مرداد) انجام گرفت.

بحث پیرامون مداخله آمریکا در سوریه نیز در محافل سیاسی این کشور ادامه دارد. شبکه تلویزیونی”سی‌ان‌ان” در گزارش خود، از تقویت حضور ناوگان دریایی آمریکا در شرق مدیترانه خبر می‌دهد.

اعزام فرستاده ویژه سازمان ملل به سوریه

آنجلا کین، نماینده ارشد سازمان ملل در امور خلع سلاح، روز شنبه (۲۴ اوت/دوم شهریور) وارد دمشق شد تا با مقامات سوری در باره احتمال بازدید از مناطق مورد حمله قرار گرفته مذاکره کند. کارشناسان تسلیحاتی سازمان ملل که از یکشنبه گذشته (۱۸ اوت) در سوریه به سر می‌برند، هنوز اجازه حضور در این ناحیه را نیافته‌اند.

گیدو وستروله، وزیر خارجه آلمان در گفتگویی تلفنی با همتای روس خود، سرگئی لاورف، بر ضرورت حضور این کارشناسان در منطقه آسیب دیده و روشن شدن ابعاد ماجرا تاکید ورزیده است.

روسیه در نخستین واکنش‌به این حمله، آن را اقدامی “تحریک‌کننده و از قبل برنامه‌ریزی شده‌‌” خواند و به صورت غیرمستقیم، شورشیان را مسبب آن دانست. با این همه روسیه از دولت اسد خواسته برای تحقیق در مورد اتهام حمله شیمیایی به مردم غوطه با بازرسان سازمان ملل همکاری کند.

اما کشورهای غربی نیز کاربرد سلاح شیمیایی در سوریه را از سوی دولت بشار اسد دانسته‌اند. دیروز ویلیام هیگ، وزیر امور خارجۀ انگلستان، گفت که بشار اسد عامل حملۀ شیمیایی چند روز گذشته در دمشق بوده است.

روز گذشته نیز لوران فابیوس، وزیر امورخارجه فرانسه که در رام‌الله واقع در کرانه باختری رود اردن به سر می‌برد،  اعلام کرد که بر اساس اطلاعاتی که به مقامات فرانسوی رسیده، بشار اسد عامل حملات شیمیایی نزدیک دمشق بوده است.

این اظهارات وزیر امورخارجه فرانسه در حالی است که پیشتر فرانسوا اولاند، رییس جمهور فرانسه، در گفتگوی تلفنی با بان کی مون، دبیر کل سازمان ملل، استفاده از سلاح شیمیایی توسط رژیم بشار اسد را در کشتار پریروز دمشق محتمل دانست.

همچنین آقای فابیوس امروز اضافه کرد: ما خواستار آن هستیم که تیم سازمان ملل که در سوریه حضور دارد خیلی زود به محل وقوع حمله برود و اقدام لازم را انجام دهد.

وی تأکید کرد که اگر حکومت دمشق چیزی برای پنهان کردن ندارد، این بازدید از سوی سازمان ملل باید هر چه زودتر صورت گیرد.

واکنش انتقامجویانه اسد

سلیم ادریس، فرمانده ارتش آزاد سوریه به خبرنگاران گفته که حمله شیمیایی دولت اسد به حومه دمشق، اقدامی انتقام‌جویانه در پاسخ به حمله شورشیان به یک کاروان نظامی دولتی بوده است.

در این حمله که روز هشتم اوت در دمشق صورت گرفت، یک مقام نظامی ارشد سوریه به شدت زخمی شد. به نقل از سلیم ادریس، اسد قسم خورده بود که از عاملان این حمله که به زعم او، شورشیان “غوطه” مسئول آن بوده‌اند، انتقام سختی بگیرد. سلیم ادریس در کنفرانسی مطبوعاتی در استانبول این سخنان را ایراد کرد.

بکارگیری سلاح شیمیایی در سوریه تاکنون صدها کشته به جا گذاشته است

آن گونه که مخالفان اسد می‌گویند، صدها نفر در حمله شیمیایی چهارشنبه (۲۱ اوت/۳۰ مرداد) در حوالی دمشق کشته شده‌اند. تلویزیون دولتی سوریه اما با استناد به تصاویر ماهواره‌ای روسیه، تاکید می‌کند که موشک‌های حامل گاز سمی از محل استقرار شورشیان درحوالی دمشق پرتاب شده‌اند. رسانه‌های رسمی سوریه هم‌چنین از پیدا شدن جنگ‌افزارهای شیمیایی در تونلی متعلق به شورشیان در محله جوبار در نزدیکی دمشق خبر داده‌اند.

احمد جربا، رییس ائتلاف ملی سوریه از جامعه جهانی خواسته که واکنشی فوری به این کشتار نشان دهد و مقررات منطقه پرواز ممنوع را اعمال کند.

شواهد پزشکان بدون مرز

آن گونه که سازمان پزشکان بدون مرز اعلام می‌کند، دست‌کم ۳۶۰۰ شهروند سوریه در روز چهارشنبه ۲۱ اوت در سه بیمارستان بزرگ دمشق، تحت درمان آسیب‌های شدید مواد سمی قرار گرفته‌اند.

به نقل از سازمان پزشکان بدون مرز که از سال ۲۰۱۲ با این سه بیمارستان همکاری می‌کند، ۳۵۵ نفر از این آسیب‌دیدگان بر اثر شدت مسمومیت شیمیایی درگذشته‌اند.

به گفته سازمان پزشکان بدون مرز، قربانیان این حمله از عوارضی چون تشنج شدید، ترشح بیش از اندازه بزاق و تنگی نفس رنج می‌برده‌اند.

سازمان یاد شده تاکید کرده که از نظر علمی نمی‌تواند کاربست سلاح شیمیایی در دمشق را اثبات کند اما همه شواهد حاکی از آن هستند که در این حمله از سم اعصاب استفاده شده است.

 

Advertisements
This entry was posted in armando104 and tagged . Bookmark the permalink.

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s