المعلم: آنچه در سوریه و عراق روی می‌دهد برای رسیدن به تهران برنامه ریزی شده است

 المعلم: آنچه در سوریه و عراق روی می‌دهد برای رسیدن به تهران برنامه ریزی شده است

ولید المعلم وزیر امور خارجه سوریه گفته است آن چه که در سوریه و عراق در حال روی دادن است، از سال ۲۰۰۹ به منظور رسیدن به تهران برنامه ریزی شده است.

به گزارش ”العربیه” المعلم که سه شنبه ۲۷-۸-۲۰۱۳ در کنفرانسی خبری در دمشق سخن می گفت، با تاکید بر این که دولت سوریه از سلاح شیمیایی استفاده نکرده است گفت: ”هرکس که دلیل یا سندی دارد که نشان بدهد رژیم سوریه از سلاح شیمیایی استفاده کرده، آن را رو کند.” او مدعی شد آن چه که در منطقه غوطه شرقی روی داده، اقدامی برای حمله به دمشق بود.

اشاره معلم به حمله شیمیایی روز چهارشنبه گذشته به منطقه غوطه شرقی در حومه دمشق است که در آن بیش از ۱۳۰۰ نفر غیر نظامی کشته شدند.
المعلم این سوال را مطرح کرد که ”چرا متهم به تاخیر در اعلام موافقت با حضور بازرسان سازمان ملل در محل حادثه می شویم در حالی که حضور بازرسان در سوریه ۵ ماه پس از حادثه خان العسل صورت گرفته؛ حادثه ای که در آن نظام، مخالفان را به استفاده از سلاح های شیمیایی متهم می کند.”

وزیر امور خارجه سوریه تاکید کرد که بازرسان به خاطر آن چیزی که ”اختلاف میان گروه های مسلح” نامید، قادر نخواهند بود از مناطق جدیدی که در کنترل مخالفان است بازدید کنند. او افزود که بازرسان سازمان ملل، در مناطق تحت کنترل مخالفان، روز دوشنبه، هدف شلیک تک تیراندازها قرار گرفتند.

اشاره او به شلیک گلوله به خودروهای بازرسان در ورودی شهرک معضمیه است که دولت و مخالفان یکدیگر را در این حادثه متهم می کنند.
المعلم افزود که ائتلاف ملی اپوزیسیون، چهار منطقه ای را که می خواهد بازرسان از آن دیدن کنند، مشخص کرده است، این در حالی است که به گفته او بازرسان خواهان رفتن به مناطق مشخصی نبودند. او تاکید کرد که منافع دولت سوریه در روشن شدن حقیقت آن چیزی است که در غوطه روی داده است و درباره محلی که بازرسان باید بروند، مجادله نکرده است.

اما درباره حمله احتمالی آمریکا به سوریه، المعلم گفت که هرگونه تعرض به سوریه در درجه اول برای خدمت به منافع اسرائیل و در درجه دوم برای خدمت به جبهه النصره است. او ادامه داد هرگونه حمله نظامی تاثیری بر دستاوردهای میدانی در منطقه غوطه نخواهد داشت.

وزیر امور خارجه سوریه، سخنان دولت اوباما درباره حمله احتمالی را ”دروغ پردازی” دانست و افزود اگر تعادل رهبران ترکیه به دلیل حوادث مصر مختل شده است، در خصوص سوریه، این اختلال عمیق تر خواهد شد.

او مخالفت اردن با استفاده از حریم هوای اش برای حمله به سوریه را مساله ای ”خوب”‌ توصیف و تاکید کرد امنیت اردن با امنیت سوریه مرتبط است.

هماهنگی کامل میان تهران و دمشق

المعلم خاطرنشان کرد که میان سوریه و ایران در زمینه های مختلف، هماهنگی کامل وجود دارد. او افزود، برای آن چه که در عراق و سوریه روی می دهد، از سال ۲۰۰۹ به منظور رسیدن به تهران برنامه ریزی شده است.

او ادامه داد که به خاطر ایستادگی سوریه در طول مدت بحران، اکنون جهان علیه آن بسیج شده است. او گفت: ”اگر حمله نظامی روی دهد، با تمام ابزارهای موجود، از خود دفاع خواهیم کرد.” او در عین حال تاکید کرد که وقوع حمله نظامی، حتمی نیست.

وزیر امور خارجه سوریه هشدار داد: ”اگر در معرض حمله قرار گرفتیم، دو راه پیش رو داریم، تسلیم شویم یا از خود دفاع کنیم.” او ادامه داد: ”ابزارهایی برای دفاع از خود داریم که جهان را شگفت زده خواهد کرد.”

درباره رابطه سوریه با روسیه به ویژه پس از سخنان سرگئی لاورف وزیر امور خارجه این کشور مبنی بر این که در صورت حمله به سوریه، مسکو دخالت نخواهد کرد، المعلم گفت: ”روابط با روسیه مستحکم است و سخنان روز گذشته لاوروف طبیعی است.”

Advertisements
This entry was posted in armando104 and tagged . Bookmark the permalink.

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s