حضور فرماندهان ایرانی در ارتش بشار ثابت شده

 

 

Teaser%20Iran%20Syrie حضور فرماندهان ایرانی در ارتش بشار ثابت شده

تصاویر ویدئویی که اخیراً در اینترنت منتشر شده نشان می دهد که مسؤولان نظامی جمهوری اسلامی سربازان سوری را در ارتش این کشور فرماندهی می کنند و به آنها مشاوره و آموزش های نظامی می دهند. این تصاویر مجدداً حضور فرماندهان نظامی ایران را در سوریه بر سر زبان ها انداخته، درحالی که جمهوری اسلامی اعزام هرگونه رزمنده به سوریه را تکذیب کرده بود.این تصاویر اینترنتی روز ۹ سپتامبر توسط “بریگاد داوود”، گروهی شورشگر در نزدیکی عدلیب در شمال غربی سوریه، منتشر شدند. بریگاد داوود در کنار ارتش آزاد سوریه و جهادگران “جبهة النصرة” مبارزه می کند. یکی از سخنگویان این بریگاد به شبکه الجزیره گفت که این تصاویر از یک دوربین در جریان مبارزات جبهه حلب به دست آمده. در حدود پانزده سرباز حکومت دمشق در آن روز کشته شدند. مسؤولان ایرانی تأکید می کنند که این تصاویر جعلی است، ولی عناصر بسیاری در این ویدئوها وجود دارد که نشان می دهند این تصاویر واقعی است.

به عنوان مثال در اولین ویدئو، فیلمبردار از داخل یک ساختمان تحت عنوان “مقر سیده رقیه” فیلم می گیرد. فیلمبردار اعلانات روی دیوار را به زبان عربی می خواند و سپس آنها را به فارسی ترجمه می کند. در این ویدئو همچنین می توان اعلاناتی را به زبان فارسی و عربی مشاهده کرد که در آنها دستورالعمل های امنیتی ذکر شده.

در ویدئوی دیگری می توان یک نظامی را دید که به سربازان دستور می دهد. در پشت یونیفرم این شخص پرچم سوریه نقش بسته، ولی با فیلمبردار فارسی صحبت می کند. او سپس با سربازان سوری به زبان عربی و لهجه غلیظ فارسی صحبت می کند.

در پایان ویدئو [دقیقه ۳]، این فرد نظامی با سربازی که روی تانک ایستاده به زبان فارسی حرف می زند. این شخص به محسن حیدری، سرباز ایرانی ۲۹ ساله که دو هفته پیش در یک سایت خبری ایرانی اعلام شد ”شهید” شده، شباهت بسیاری دارد.

محسن حیدری تنها ایرانی ای نیست که در این ویدئوها شناسایی شده. مردی که در ویدئوی دیگری روی صندلی نشسته اسماعیل حیدری است؛ مخالفان سوری اعلام کردند که وی را کشته اند.

در ویدئوی دیگری، به نظر می رسد که یک نظامی سوری از حضور دوربین ناراحت نیست. تصاویر برداشته شده توسط این دوربین از ثبات و کیفیت خوبی برخوردارند و با تلفن همراه برداشت نشده. در زمان مراسم تشییع جنازه دو نظامی ایرانی در ایران، یک سایت خبری از مرگ یک مستندساز به نام هادی باغبانی نوشت. احتمالاً تصاویر به دست آمده توسط بریگاد داوود در کنار پیکر او یافت شده است.

عناصر بسیاری نشان دهنده واقعی بودن این تصاویرند و ثابت می کنند که نظامیان ایرانی بر عملکرد سربازان سوری ارتش این کشور نظارت دارند. مخالفان سوری این فرضیه را از مدت ها پیش مطرح کرده بودند، ولی ثابت کردن آن مشکل به نظر می رسید. این تصاویر به خوبی نشان می دهند که فرماندهان جمهوری اسلامی نه تنها به عنوان مشاوران نظامی در سوریه فعالیت می کنند، بلکه در عملیات ها نیز مشارکت دارند.

cropped520 Photo%20Haydary حضور فرماندهان ایرانی در ارتش بشار ثابت شده

 

منبع: روز آنلاین + فرانس ۲۴

 

Advertisements
This entry was posted in armando104 and tagged . Bookmark the permalink.

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s