موسیقی-ویدئوی شاهین نجفی و انتقاد از اعدام در ملاء عام

کمپین بین المللی حقوق بشر در ایران امروز یک نماهنگ جدید از ترانۀ “اعدام” را که توسط گروه اختاپوس با شرکت خوانندگان شناخته‌شده ایرانی شاهین نجفی و مجید کاظمی اجرا شده، و مستقیما انجام متداول احکام اعدام در ملاء عام توسط حکومت را به چالش می کشد منتشر کرد.

جمهوری اسلامی ایران بالاترین نرخ سرانۀ اعدام در جهان را داراست و سالانه بیش از هر کشور دیگری در جهان حکم اعدام اجرا می کند. ایران یکی از چند کشور محدودی است که احکام اعدام خود را در ملاء عام اجرا می کنند و توسط سازمان ملل متحد برای اعدام افرادی که به جرم‌هایی که مطابق استانداردهای بین المللی مستحق مرگ نیستند مورد شماتت قرار گرفته است.

در این ویدیو، با دوراندیشی صریح و کلماتی راسخ، شاهین نجفی و مجیدکاظمی بیرحمی اعدامهای دولتی در ایران را خطاب قرار می‌دهند. آنها از رنج افراد آسیب پذیری که با وجود اعتراض شدید گروههای حقوق بشری اعدام می‌شوند سخن می‌گویند. آنها از رنج بچه هایی که به صورت گسترده به عنوان نوعی تفریح به مراسم اعدام در انظار عمومی آورده می‌شوند و از تاثیر مخربی که این صحنه‌ها روی انسانیت در حال رشد آنها میگذارد سخن می گویند. آنها از مشکلات متعدد اجتماعی در ایران که هرگز توسط دولت به آنها اعتنایی نمیشود—فقر، بیکاری، و فساد—در حالی که مقامات حکومت به سیاست های هرچه خشونت آمیزتری در مورد اعدام متوسل میشوند، می خوانند. “اعدام” فراخوان سوزاننده ای برای رد سیاست های حکومت ایران در مورد مجازات اعدام است.

شاهین نجفی خوانندۀ بسیار محبوب ایرانی،  تصمیم گرفت به جای تسلیم شدن در برابر سانسور دولتی ایران که هنرمندان و موسیقیدانان منتقد دولت را وادار به فعالیت هنری زیرزمینی و یا روبرو شدن با آزار و اذیت و زندان می‌کند، ایران را ترک کند. آقای نجفی فعالیتهای خود را در خارج از ایران ادامه داد و مخاطبان وفادار میلیونی خودش را در داخل و خارج از ایران داراست. مجید کاظمی یک خواننده، آهنگساز، و نوازندۀ گیتار موفق ایرانی است که او نیز در خارج از ایران زندگی میکند.

 

Advertisements
This entry was posted in armando104 and tagged . Bookmark the permalink.

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s