سازمان منع کاربرد سلاح‌های شیمیایی جایزه نوبل صلح را برد

 

آکادمی علوم سوئد “سازمان منع کاربرد جنگ‌افزارهای شیمیایی” را به عنوان برنده جایزه نوبل صلح در سال ۲۰۱۳ معرفی کرد. این سازمان هم اینک نقش اصلی در نابودی زرادخانه شیمیایی سوریه ایفا می‌کند.

0,,17151497 303,00 سازمان منع کاربرد سلاح‌های شیمیایی جایزه نوبل صلح را برد

آکادمی علوم سوئد “سازمان منع کاربرد جنگ‌افزارهای شیمیایی” را به دلیل “تلاش‌های گسترده خود برای از بین بردن سلاح‌های شیمیایی” شایسته دریافت جایزه نوبل صلح در سال ۲۰۱۳ دانست.

سازمان منع کاربرد جنگ‌افزارهای شیمیایی (OPCW) مستقر در شهر لاهه در هلند، نزدیک به ۵۰۰ کارمند و بودجه‌ای سالانه بالغ بر ۱۰۰ میلیون دلار دارد. این سازمان در سال ۱۹۹۷ تأسیس شد و بر اساس قراردادی جداگانه با سازمان ملل متحد همکاری دارد. وظیفه اصلی این سازمان نظارت بر اجرای کنوانسیون سازمان ملل در مورد سلاح شیمیایی در جهان است که در ۱۳ ژانویه سال ۱۹۹۳ به امضا رسید.

ریاست OPCW در سال ۲۰۱۰ به احمد اوزومچو، دیپلمات اسبق ترک، سپرده شد. این سازمان تا پیش از ایفای نقش اصلی در عملیات نابودی زرادخانه شیمیایی سوریه برای بخش بزرگی از افکار عمومی دنیا ناشناخته بود.

0,,17092442 404,00 سازمان منع کاربرد سلاح‌های شیمیایی جایزه نوبل صلح را برد
بازرسان سازمان منع کاربرد جنگ‌افزارهای شیمیایی مشغول کار در سوریه

هم اینک تیمی متشکل از ۳۰ کارشناس این سازمان به همراه کارمندان سازمان ملل متحد در سوریه به سر می‌برند. به گفته کارشناسان این سازمان سوریه تا کنون همکاری مناسبی را از خود نشان داده و برآوردها حاکی از نابودی تسلیحات شیمیایی این کشور تا اواسط سال ۲۰۱۴ است.

تلویزیون دولتی نروژ ساعاتی پیش از انتشار بیانیه رسمی آکادمی علوم سوئد نام OPCW را به عنوان برنده گزارش کرده بود. انتخاب OPCW به عنوان برنده نوبل صلح تا اندازه زیادی غافلگیرکننده بوده، زیرا نام این سازمان پیش‌تر در میان نامزدهای احتمالی مطرح نشده بود. این برای دومین بار متوالی است که جایزه نوبل صلح به یک سازمان تعلق می‌گیرد. سال گذشته اتحادیه اروپا این جایزه معتبر را از آن خود کرد.

جایزه نوبل صلح به مبلغ یک میلیون و دویست و پنجاه هزار دلار روز ۱۰ دسامبر در سالروز درگذشت آلفرد نوبل، شیمیدان سوئدی و مخترع دینامیت، در شهر استکهلم پایتخت سوئد اهدا می‌شود.

 

منبع: دویچه وله فارسی

 

این اثرات روانی‌ حملات شیمیایی روی یک دختر بچه است، بدون آنکه اثرات بیولوژیکی این حملات ذکر شود

( صحنه‌ها تکان دهنده است، اگر دچار ناراحتی قلبی هستید لطفا تماشا نکنید )

Advertisements
This entry was posted in armando104 and tagged . Bookmark the permalink.

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s