شیردال که آمریکا به ایران برگرداند تقلبی است

3FA73F11 A442 4D33 9496 A2E7DB4916D2 w640 r1 s شیردال که آمریکا به ایران برگرداند تقلبی است

 

سپیده دم – در جریان سفر اخیر حسن روحانی و هیئت همراه او به نیویورک برای شرکت در مجمع عمومی سازمان ملل متحد، مسئولان دولت ایالات متحده آمریکا در اقدامی که «نمادین» و «برای نشان دادن حسن نیت» توصیف شد جام باستانی مشهور به شیردال را به هیئت ایرانی تحویل داد.

یک مقام وزارت امور خارجه ایالات متحده به بی‌بی‌سی فارسی گفت بازگرداندن این اثر باستانی اقدامی برای نشان دادن حسن نیت آمریکا نسبت به ایران بوده است.

و گفته شد این جام در سال ۲۰۰۳ از یک قاچاقچی آثار باستانی و عتیقه‌جات گرفته شده بود و آمریکا می‌گوید از آنجا که به میراث فرهنگی و همچنین به مردم ایران احترام می‌گذارد، آن را به ایران بازگردانده است.

اما اکنون سایت تبلت ماگ (Tablet Mag) از تقلبی بودن این شیر دال گزارش میدهد و می‌نویسد نه تنها تقلبی است بلکه یک کالای تقلبی کم ارزش است.

پس از انتشار این خبر حمید بقایی، رئیس سازمان میراث فرهنگی در زمان احمدی‌نژاد، نیز جام باستانی مشهور به «شیردال» که محمدعلی نجفی، رئیس کنونی این سازمان، از آمریکا به ایران آورده را «تقلبی» دانست.

به گزارش رادیو فردا معاون اجرایی محمود احمدی‌نژاد در دوران ریاست جمهوری او افزوده است که اگر این اتفاق درست باشد، «عملا توهین آمریکایی‌ها به میراث فرهنگی کشور ما بود».
حمید بقایی با انتقاد از مسئولان فعلی سازمان میراث فرهنگی گفت: «معنا ندارد که یک شی‌ء تقلبی را به عنوان یک شی‌ء تاریخی به نشانه حسن‌نیت به ما بدهند. متاسفانه مسئولان میراث فرهنگی نیز با خوش‌باوری این شی‌ را تحویل گرفته و به کشور آوردند و روی آن مانور تبلیغاتی دادند و آن را نشانه حسن‌نیت آمریکایی‌ها دانستند.»
پیش از این نیز اخبار و گزارش‌هایی درباره تقلبی بودن جام باستانی اهدا شده به مسئولان ایرانی در رسانه‌ها منتشر شده بود که توسط رئیس سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری در دولت حسن روحانی تکذیب شد.

شیردال یا هما موجودی افسانه‌ای است که ترکیبی از تن شیر و سر عقاب است. شیردال‌ها را دارای قدرت شفابخش و همچنین پاسبانی از گنجینه‌ها می‌دانسته‌اند. طرح این موجود افسانه‌ای در بسیاری از مجسمه‌ها و بناهای باستانی ایران به کار رفته‌ است.

بازگرداندن این شیء باستانی همزمان با سفر هیات بلندپایه ایرانی به نیویورک صورت گرفته است. در این سفر وزرای خارجه ایران و ایالات متحده پس از سال‌ها برای اولین بار با یکدیگر دیدار دوجانبه داشتند.

 

رادیو فردا اظهارات حمید بقایی در مورد تقلبی بودن شیر دال  را “حمله به رئیس میراث فرهنگی‌” توصیف کرد.

Advertisements
This entry was posted in armando104 and tagged . Bookmark the permalink.

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s