ایران نفت رایگان به هند تحویل می دهد

ایران نفت  ایران نفت رایگان به هند تحویل می دهد

سپیده دم – یک شنبه گذشته روزنامه ایران  گزارش داده بود که «یک روز پس از انتشار لیست کشورهایی که دارایی نفتی ایران را بلوکه کرده اند، چین به عنوان بزرگترین شریک آسیایی ایران اعلام کرد طلب‌های چند میلیاردی ایران را باز می‌گرداند» اما چینی‌ها این مبلغ را نه از طریق پرداخت وجه نقد، بلکه به شکل «تجهیزات سرمایه‌گذاری» پرداخت خواهند کرد.

حال به گزارش  رویترز روز گذشته به نقل از منابع صنعتی در هند گزارش می دهد ایران پیشنهاد کرده است نفت خام رایگان به هند تحویل دهد.

در گزارشی که روز پنجشنبه منتشر شده است گفته می شود تهران که تحریم های غرب صادرات نفت آن را به نصف کاهش داده ، در تلاش است جریان نفت را حفظ کند.
با وجود مذاکرات جدید درباره برنامه اتمی ایران، آمریکا هنوز فشار بر مشتریان آسیایی را برای ادامه  خرید نفت کمتر از ایران کاهش نداده است.

روزیترز می گوید کاهش صادرات هر ماه میلیارد ها دلاربه ایران صدمه می زند. تهران همچنین قادرنبوده است اکثر پولی را که از فروش نفت به دست می آورد بازگرداند، زیرا تحریم ها راه های انتقال پول ازطریق بانک را بسته و اقتصاد کشور را فلج کرده است.

با این حال، به گفته منابع هندی، ایران به اقداماتی مانند عرضه نفت با تخفیف های زیاد واینک تحویل رایگان نفت به هند متوسل می شود.

یک منبع گفت باقیمانده مشتریان هندی ایران – شرکت پالایشگاه  و فراورده های پتروشیمی منگالور،  نفت اسار و نفت هند – می توانند در هزینه حمل هر بشکه نفت ایران ۷۰ سنت تا یک دلار صرفه جویی کنند.

منابع گفتند تهران همچنین به خریداران هندی، اگر پالایشگاه ها بر خریدهایشان بیافزایند، تخفیف هایی پیشنهاد می کند.

ایران هم اینک اعتبار ۹۰ روزه برای فروش نفت خام به پالایشگاه های هندی پیشنهاد می کند، در حالی که اکثر تولید کنندگان دیگر به اعتبار ۳۰ روزه پای بند هستند.

رویترز به نقل از منابع خود می گوید احتمال نمی رود آمریکا پیش از آن که معامله ای در مورد برنامه اتمی ایران صورت گیرد، اجازه دهد صادرات نفت به هند افزایش پیدا کند.

در هند، حدود ۵ میلیارد و ۳۰۰ میلیون دلار پول نفت ایران به دلیل تحریم ها بلوکه شده است.

در کره جنوبی، مجموع پول ایران درحساب های بانکی از ۵ میلیارد دلار فراتر می رود. در ژاپن نیز مبلغ مشابهی ازپول نفت ایران از آغاز سال جاری جمع شده است که نمی تواند منتقل شود.

Advertisements
This entry was posted in armando104 and tagged . Bookmark the permalink.

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s