خفگی کودک ۷ ساله در پس بازسازی صحنه اعدام

 خفگی کودک ۷ ساله در پس بازسازی صحنه اعدام

محمد آشوبی کودک ۷ ساله دهستان فیشور از توابع استان فارس، در پی صحنه سازی اعدام، فوت کرد.

به گزارش ”کمپین صلح فعالان در تبعید” روز جمعه ۱۷ آبانماه ۱۳۹۲ محمد(مروان) آشوبی فرزند عبدالله آشوبی در پی بازسازی صحنه اعدام ، دچار خفگی شده و جان باخت.

 بنا بر گزارش منابع محلی اعدام‌های اخیر دو نفر از اهالی دهستان فیشور در زندان عادل آباد شیراز،موجب حس کنجکاوی این کودک، بازسازی صحنه اعدام و نهایتا از دست رفتن جانش شد.

طبق این گزارش این کودک با استفاده از طنابی که در گوشه حیاط خانه‌شان برای خشکاندن رخت، آویزان بود، و با قرار دادن ماشین اسباب بازی در زیر پایش از طناب آویزان شد. که متاسفانه در پی حرکت کردن ماشین اسباب بازی در زیر پایش، باعث خفگی و از دست دادن جانش شد.

این دومین مورد از این نوع مرگ در ماههای اخیر است.

پیشتر نیز یک کودک هشت ساله در شهرستان جوانرود در استان کرمانشاه در هنگام آنچه که “بازی اعدام” نامیده میشود، جان خود را از دست داده بود.

در مورد قبلی نیز مهران ۸ ساله فرزند ابراهیم یوسفی که به همراه چند کودک اهل روستای “کلاش لولم” ، در حال بازسازی  صحنە اعدام “رئوف مصطفایی” یک شهروند این شهر جان خود را از دست داده بود.”

حکم اعدام  و اجرای آن در ملا عام همواره مورد انتقاد نهادهای حقوق بشری در داخل و در سطح بین الملل مواجه بوده است.

پیشتر و در آذر سال ۱۳۸۶ مجمع عمومی سازمان ملل متحد با صدور قطعنامه ای بر علیه نقض حقوق بشر در ایران «شکنجه، شلاق زدن، قطع عضو، سنگسار و اعدام در ملا عام» را محکوم کرده بود.

همچنین آیت الله هاشمی شاهرودی رئیس پیشین قوه قضاییه در حمهوری اسلامی ایران؛ در سال ۸۶ با صدور بخشنامه هایی خواهان ممنوعیت اجرای سنگسار  و اجرای حکم اعدام در ملاعام شده بود.

این دستور که با هدف جلوگیری از ایجاد تنش روانی در جامعه به ویژه جوانان و نوجوانان صادر شده بود، هیچ وقت قانونی و اجرا نشد.

 برخی از حقوقدانان معتقدند چون بخشنامه قانون نیست، برای قاضی الزام آور نخواهد بود و لازم است تبدیل به قانون شود و دستگاه قانونگذار نیز همگام با اصلاحات قضایی در تدوین قوانین مترقی و متناسب گام بردارد.

Advertisements
This entry was posted in armando104 and tagged . Bookmark the permalink.

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s