آخرین بخش گزارش رویترز، در مورد ثروت تحت اختیارخامنه‌ای

Untitled1 آخرین بخش گزارش رویترز، در مورد ثروت تحت اختیارخامنه‌ای

با نگاهی‌ به ازدواج های فامیلی درجمهوری اسلامی ایران و بررسی‌ روابط خانواده‌های خمینی، خامنه‌ای، خاتمی، رفسنجانی‌ ، پور محمّدی … و پست و مقام‌های تقسیم شده میان آنها، شاید بتوانیم علت بسیاری از تصمیم گیری‌های سیاسی اصلاح طلبان و شخص محمد خاتمی، و مماشات او با خامنه‌ای و اصرار او در مخالفت با دمکراسی غیر دینی، که از قول مردم ایران گفت: “در این کشور دموکراسی‌ مستقر نخواهد شد، و دموکراسی‌ غیر دینی علاوه بر اینکه مستقر نخواهد شد، ما نمی‌خواهیم و اکثریت جامعه ما نمیخواد”  را بهتردرک کنیم.

خبرگزاری رویترز، امروز بخش سوم از گزارش مبسوط خود در مورد ثروت انباشته شدۀ تحت اختیار آیت‌الله علی خامنه‌ای، رهبر جمهوری اسلامی را منتشر کرد.

رویترز در روزهای آغازین این هفته، بخش‌های اول و دوم این گزارش را منتشر کرده بود که در آن به فهرست دارائی‌های تحت اختیار رهبر و مراحل انباشته شدن چنین سرمایه عظمیی در دست‌های شخص در رأس حرم قدرت یک کشور، اشاره کرده بود.

رویترز، در آخرین بخش این گزارش که تحت عنوان «عدالت خشن» انتشارداده به سال‌های بعد از به قدرت رسیدن آیت‌الله خامنه‌ای وقوانینی اشاره می کند که در این دوران برای مصادره اموال به تصویب رسیده است.

رویترز در بخشی از گزارش سوم خود به یکی از سخنرانی‌های آیت‌الله خامنه‌ای در قم اشاره می‌کند؛ به نوشته رویترز، رهبر جمهوری اسلامی در سال ٢٠١٠ در قم طی سخنانی گفته است: «این ملت سال‌های سال اینجور زیر فشار حکومت‌های مستبد و فاسد و دیکتاتور و ثروت‌طلب زندگی کرده؛ پدرشاه در هر کجای کشور که یک ملک آباد بود، آن را را به اسم خودش کرده بود…..ثروت جمع کردند، املاک جمع کردند، جواهرات جمع کردند.»

رویترز در ادامه این مطلب می افزاید: وعده جمهوری اسلامی به مردم ایران دورانی جدید بود که در آن عدالت حاکم باشد و قوانین اسلامی و قفه شیعه به دقت در آن اجرا شوند. خمینی طرح ولایت فقیه را مطرح کرد؛ منظور از این طرح، اداره کشور به‌دست یک روحانی وارسته از امور دنیا بود که به ثروت اندوزی پشت کرده و قانون را از همه چیز بالاتر می داند و خود را وقف اجرای این قانون می کند».

رویترز می افزاید: «خمینی در سال ۱۳۴۹ درکتاب خود نوشت: «حکومت اسلامی…..استبدادی نیست که رئیس دولت مستبد و خودرأی باشد؛ مال و جان مردم را به بازی بگیرد و در آن به دلخواه دخل و تصرف کند».

لازم به یادآوری است که به دنبال انتشار این سلسله گزارش ها، سفارت جمهوری اسلامی ایران در امارات متحده عربی با صدور بیانیه‌ای، یافته‌های رویترز را «پراکنده و نامتجانس» خوانده و گفته است: «هیچ‌ یک دارای مأخذ نیست». این سفارت در مورد گفته‌های خود توضیحی نداده است.

لازم به یاد آوری است که سلسله گزارش‌های سه گانه رویترز به دو زبان انگلیسی و فارسی، برروی اکثریت قریب به اتقاق سامانه‌های خبری فارسی زبان قرار گرفت.

***

 

گفتگو با حسن منصور

۱۵/۱۱/۲۰۱۳
بی‌ رحمت قاسم بیگلو

درباره متن انگلیسی گزارش رویترز که بخش سومش امروز انتشاریافت، درگفت وگوئی با دکترحسن منصور– استاد اقتصاد دانشگاه‌های اروپا، از وی درباره سکوت طولانی مقامات ایران درباره نهادهای مالی عظیم ایران مانند سپاه یا ستاد اجرائی فرمان امام و یا حتی ثروت عظیم آستان قدس رضوی پرسیدم؟

Advertisements
This entry was posted in armando104 and tagged . Bookmark the permalink.

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s